Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Facturi Fiscale cãtre Persoane Fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Facturi Fiscale cãtre Persoane Fizice

Bună ziua,

Întrebare simplă, cu care nu reușesc să mă lămuresc:

În momentul în care emit o factură fiscală unei persoane fizice (pentru prestări servicii și/sau alte bunuri), ce date am nevoie de la beneficiar?

Este suficient numele si seria/numărul C.I.? Codul fiscal zice "codul de identificare fiscala al beneficiarului". La ce se referă în cazul unei persoane fizice?

Mi se pare aberant să solicit clientului CNP-ul.
Intradevar la art 155 alin 19 din Codul fiscal scrie ca factura trebuie sa contina si:

f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;

Deci persoana fizica nu e nici persoană impozabilă nici persoană juridică neimpozabilă, pt ca cf Cod FIscal :

...persoană impozabilă are înţelesul art. 127 alin. (1) şi reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituţia publică, persoana juridică, precum şi orice entitate capabilă să desfăşoare o activitate economică;

ART. 127 Persoane impozabile şi activitatea economică

(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.

Deci nu trebuie CNP-ul, pt ca persoana fizica nu desfasoara activitati economice. Nu ma refer aici la PFA, care desfasoara si care are cod identificare fiscala.
Vă mulțumesc pentru răspuns!

Ca să fiu sigur că am toate informațiile: pentru emiterea unei facturi fiscale către o persoană fizică (nu PFA), nu este necesar decât numele?
...si adresa
Si totusi catre persoanele fizice nu se emite bon fiscal din casa de marcat?
Skybax a scris:

Si totusi catre persoanele fizice nu se emite bon fiscal din casa de marcat?

Ba da e obligatoriu bon fiscal, in anumite cazuri se excepteaza, vezi extras OUG 28/1999 mai jos:

a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum şi activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentaţie publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
c) Abrogată prin alineatul din Ordonanţă de urgenţă nr. 12/2006 începând cu 27.02.2006.
d) vânzarea de ziare şi reviste prin distribuitori specializaţi;

e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;

f) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;

g) activităţile de asigurări şi ale caselor de pensii, precum şi activităţile de intermedieri financiare, inclusiv activităţile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activităţile de schimb valutar cu numerar şi substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operaţiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituţiilor de credit, aparţinând acestor instituţii, precum şi cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;

h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;
i) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituţiile de cult;
j) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
k) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

l) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agenţiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice şi termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poştă şi curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
r) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
s) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
ş) serviciile de transport feroviar public de călători în trafic intern şi internaţional, prestate de societăţi comerciale persoane juridice române.

Totusi potrivit art 155 alin 9 Cod fiscal.

(9) Prin excepție de la prevederile alin. (5) lit. a), persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii pentru următoarele operațiuni, cu excepția cazului în care beneficiarul solicită factura:

a) livrările de bunuri prin magazinele de comerț cu amănuntul şi prestările de servicii către populaţie, pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscale, conform Ordonanței de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

Deci daca persoana fizica solicita factura trebuie sa se emita.