avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatie sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatie sanctiune

Ce trebuie sa fac, pentru a contesta o sanctiune si ce imi trebuie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:05, 15 Noiembrie 2013
o contestatie/cerere impotriva sanctiunii introdusa la tribunal, sectia conflicte de munca, prin care solicitati anularea acesteia, cu motive de drept si de fapt, la care anexati actul prin care s-a dispus sanctiunea(decizia angajatorului), certificat conform cu originalul si semnat.
se depune in doua exemplare semnate
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2013
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
@ nik2003

Formulati o contestatie impotruva deciziei de sanctionare. Contestatia se depune in termen de 30 de zile de la comunicarii deciziei la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

La contestatie anexati si copia deciziei de sanctionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune scrisa busu_nicoleta busu_nicoleta Am fost sanctionata cu o sanctiune scrisa zilele trecute pt ceva ce am facut dar la insistentele directorului. Pot contesta aceasta sanctiune si cum trebuie ... (vezi toată discuția)
Contestarea unei sanctiuni disciplinare lili20102010 lili20102010 Ma poate ajuta cineva cu pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a contesta in instanta o sanctiune disciplinara?Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)