Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie autoturism sistem buy-back
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie autoturism sistem buy-back

cum compensez clientul cu furnizorul in cazul achizitiei unui autoturism prin sistem buy back cu plata pe loc(nu leasing). Societatea noastra a facturat vanzarea masinii si a facut o cerere prin care solicita ca suma din vanzarea masinii vechi sa constituie avans pentru cumpararea masinii noi. Dupa toate inregistrarile facturilor de achizitie, avansuri si vanzare, am ramas cu clientul si furnizorul neachitat cu o suma egala cu valoarea vanzarii autoturismului vechi. Cum sting creanta si datoria in baza acelei cereri?
Buna ziua,

Faceti compensarea pe solduri, utilizand nota contabila; 404 = 461(4111), iar ca document justificativ ar trebui sa utilizati procesul verbal de compensare.

Numai bine
Asa zic si eu, numai ca firma furnizoare imi spune sa ma folosesc de acea cerere prin care solicitam ca suma din vz auto sa fie considerata avans pt achiz. auto nou. Multumesc de raspuns