Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetarii si transmiterii in Revisal conf art 56 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetarii si transmiterii in Revisal conf art 56 lit c

Buna ziua, am o mica nelamurire.Avem o angajata care indeplineste conditiile de iesire la pensie pe 04.01.2014.Conform art 56 lit c CIM inceteaza de drept in aceasta data.Avand in vedere ca este posibil sa fim in vacanta (toata firma si posibil si cei de la Casa de Pensii ) pot intocmi decizia de incetare mai devreme , pe 30 sau 31 dec 2013, cu data incetarii 04.01.2014 si sa o si transmit tot atunci pe 30 sau 31 cu data de producere a efectelor data de 04.01.2014 , deoarece cum v-am explicat nu suntem la serviciu sau mai bine aman si o transmit in 5 zile de la implinirea varstei conform art 56 alin2 si atunci ce data de incetare ii dau?
Multumesc mult
Faceti decizia in ianuarie 2014.
@ valentina.mami

Da, se poate intocmi decizia de incetare a c.i.m. mai devreme si transmite in REVISAL.
Legea sanctioneaza netransmiterea in termen si nu transmiterea anterioara a incetarii c.i.m.

Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
multumesc pentru raspunsuri