Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat

Buna ziua!
O persoana fizica incheie contract de comodat cu o persoana juridica pentru un imobil. O parte din acest imobil este girat la o banca. In aceste conditii se poate incheia contract de comodat?
Este obligatoriu ca acest contract sa fie incheiat la un notar?

Multumesc!
Proprietarul poate incheia un contract de comoat indiferent daca e sau nu girat la o banca , dreptul de proprietate nu ii este afectat . Contractul poate fi facut si la avocat nu doar la notar .
Da, poate fi perfectat un contract de comodat ( in forma autentica sau in forma unui act sub semnatura privata ).

Dar daca contractul se face doar intre pers fizica si cea juridica...fara notar, fara avocat, e ok?
Multumesc!