Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACT INCHIRIERE , locator-persoana juridica, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACT INCHIRIERE , locator-persoana juridica, locatar-persoana fizica

O persoana juridica poate inchiria un imobil unei persoane fizice?
Daca da, ce fel de contract este valabil si unde trebuie inregistrat?

cu multumiri.
Bineinteles. Se incheie un contract de inchiriere si se inregistreaza in contabilitatea firmei si la finante.
DOAR LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SAU ESTE NEVOIE SA FIE LEGALIZAT LA NOTAR?
Nu se legalizeaza la notar , contractul poate fi facut sub semnatura privata .In cazul in care nu percepeti chirie in realitate , puteti incheia un contract de comodat de folosinta gratuita si se face tot sub semnatura privata .
pai ... percep chirie si vreau ca totul sa fie cat mai legal si corect de ambele parti, vreau ca si chiriasul sa aiba o garantie ca nu-i maresc chiria sau ca nu-l dau afara peste 3 luni
daca se incheie un contract sub semnatura privata ce se poate intampla daca una dintre parti nu mai recunoaste contractul, cum se poate proba adevarul???