Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat

Exemplu: Unui angajatt i se transmite verbal de catre responsabilul cu resursele umane ca trebuie sa dea nota explicativa in urma unui referat facut de catre directorul economic spre directorul institutiei. Mai bine spus, i se citeste acest referat, dar nu i se da angajatului in mana sa-l citeasca si totusi i se cere sa dea nota explicativa.(Angajatul doreste o intrevedere cu directorul unitatii) Dupa vreo 2 ore si 30 minute, cea de la resures umane, vine cu referatul scris, in doua exemplare, angajatul nu il primeste, bineanteles nu il semneaza.
Angajatul doreste sa vorbeasca cu directorul unitatii. Ce se poate intampla in aceasta cauza cu salariatul ? Astept cat mai repede un raspuns.
CE ARE DE FACUT SALARIATUL ?
lucica_claudia, utilizator
Practica judiciara si doctrina au statuat ca, notele de relaţii, referatele, notele explicative nu fac dovada efectuării cercetării prealabile. Aşadar, angajatorul trebuie să dovedească faptul că a convocat în scris salariatul, precizând obiectul, data, ora şi locul convocarii. (Curtea de Apel Iaşi, Secţia Litigii de Muncă şi Asigurări Sociale, Decizia nr. 99 din 26 februarie 2008, www.jurisprudenta.org)

Probabil ca va urma o sanctiune daca i s-a cerut asa ceva salariatului. Decizia de sanctionare poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia are locul de munca sau domiciliul salariatul in cauza.
Multumesc din suflet ! Revin cu noutati, sunt probleme. Sper ca in urma discutiei cu conducatorul unitatii, sa nu se dea curs acestui referat, implicit notei explicative.
O zi buna cu frumos !