Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Unui salariat i s-a trimis adresa acasa sa se prezinte pentru a da nota explicativa pentru absente nemotivate. Plicul a fost returnat, el nemailocuind la aceeasi adresa. Ce se face in continuare? Cu ce articol ii inceteaza activitatea?
rak0770 a scris:
Ce se face in continuare?

Se constata intr-un proces verbal ce s-a intamplat si se continua cercetarea disciplinara.
Art.61, daca aveti prevazut in Regulamentul intern abarerea pt absente nemotivate
trandafir2, moderator
Se demareaza procedura cercetarii disciplinare.
Ce ati trimis dvs nu poate fi luata in considerare la cercetarea disciplinara.

Practica judiciara si doctrina au statuat ca, notele de relaţii, referatele, notele explicative nu fac dovada efectuării cercetării prealabile. Aşadar, angajatorul trebuie să dovedească faptul că a convocat în scris salariatul, precizând obiectul, data, ora şi locul convocarii. (Curtea de Apel Iaşi, Secţia Litigii de Muncă şi Asigurări Sociale, Decizia nr. 99 din 26 februarie 2008, www.jurisprudenta.org)