Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie?

Sunt nascuta pe 26 aprilie 1954
Am asolvit Facultatea de farmacie cursuri de zi in 1979 ( 5 ani de facultate)
Am fost angajata din 1 noiembrie 1979 pana in 31 decembrie 1991( 12 ani) cand am emigrat in Noua Zeelanda. Pot beneficia de pensie din Romania ? Daca da, cum trebuie sa procedez si cand ?
Potrivit Legii nr. 263/2010 aveati dreptul la pensie la varsta de 59 ani si 9 luni cu conditia sa aveti un stagiu minim de cotizare de 14 ani si 6 luni . Intrucat nu ati cotizat suficient nu aveti dreptul la pensie. Formulati totusi o cerere de informare la Casa de pensii a judetului in care ati locuit , o puteti trimite prin fax , e-mail .
1. Daca ati lucrat si in Noua Zeelanda este posibil sa beneficiati de pensie si din acea tara si din Romania daca intre cele doua tari exista un acord de recunoastere reciproca a stagiilor de cotizare la pensie.

2. - Intrebati la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) din Romania daca exista un asemenea acord.
- Puteti sa intrebati pe e-mail, la: petitii.sesizari@cnpas.org