avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... STABILIT IN ISRAEL, AM DREPTUL LA PENSIE DIN ROMANIA?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

STABILIT IN ISRAEL, AM DREPTUL LA PENSIE DIN ROMANIA?

O PERSOANA STABILITA(EMIGRARE) IN ISRAEL, ARE DREPTUL LA PENSIE IN ROMANIA PENTRU 10 ANI VECHIME + ARMATA +FACULTATE?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:24, 18 Ianuarie 2010
Desigur, cu conditia indepliniri stagiului minim obligatoriu de cotizare si a conditiilor de pensionare la data solicitarii.
Interventie moderator: Am rugamintea sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului de postare.

Orice persoana care indeplineste conditiile prevazute de Legea nr. 19/2000 poate beneficia de pensie din partea statului roman. Conditiile sunt varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare, in cazul pensiei pentru limita de varsta. Un raspuns mai complet puteti primi daca reveniti cu date exacte (data nasterii, perioadele stagiilor asimilate).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru raspuns si scuze pentru greseala facuta, scriind cu majuscule.Datele exacte sant:data nasterii:3.10.1955, stagiul militar + facultate1975-1979, perioada cotizare:1979-1991, cu o intrerupere de 6 luni, pensionare medicala.Din anul 1991 lucreaza in Israel, unde a plecat prin emigrare si are dubla cetatenie romano-israeliana.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Un barbat nascut in 1955 poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, daca are un stagiu minim de cotizare de 15 ani. Perioadele in care a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, a satisfacut stagiul militar si a beneficiat de pensie de invaliditate sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si vor fi avute in vedere la stabilirea drepturilor de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ma pot pensiona !?? stoica ionut 13 stoica ionut 13 Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pentru pensie grupa 1 ruri ruri Subiect: calcul stagiu realizat pentru pensie 1.sant nascut in 09.06.1960 2. Perioada 29.07.1977-02.04.1989 am statut de angajat cu C.M. 3.Perioada ... (vezi toată discuția)
Pensionare nistoran nistoran am o vechime de 18 ani si 3 luni in minerit subteran si 7 ani suprafata,voi fi disponibilizat cu 116,am 46 ani si 2 luni,voi iesi in pensie cand fac 20 ani ... (vezi toată discuția)