Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Un angajat care are si calitatea de asociat intr-o societate fara activitate beneficiaza de indemnizatie de somaj?
Da, daca indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei de somaj. Dosarul ce se depune la Ajofm contine si acte eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare in cuantum de 500 lei