Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plafon venituri impozabile pentru obtinere somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plafon venituri impozabile pentru obtinere somaj

Buna ziua!

In calitate de arendator, am primit in acest an dividende in valoare de 3385 RON. Va rog sa-mi spuneti daca pot obtine indemnizatia de somaj (indeplinesc celelalte conditii), multumesc!
Va vor cere si actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare.
Valoarea indicatorului de referinta pentru octombrie a fost de 500 lei, deci mai mare decit media veniturilor lunare obtinutede dvs pina acum (cca 338 lei), care probabil vor fi considerate ca baza pentru cistigurile viitoare.
Eu zic sa incercati daca indepliniti celelalte conditii.