Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contul 1068 alte rezerve
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contul 1068 alte rezerve

o sc cu cativa anii in urma a trecut in contul 1068 profitul nedistribuit.
cum poate retrage acesti banii, fiind unic asociat?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

In mod normal profitul nedistribuit se trece in contul 1171, daca s-a trecut in contul 1068 inseamna ca profitul deja s-a redistribuit si anume pe rezerve si altele.

Citat in legea contabilitatii:

Ordin nr. 1752 din 17/11/2005
REGLEMENTÃRILE CONTABILE
conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene
7.9.3. Alte rezerve
206. - (1 ) Contabilitatea rezervelor se ţine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale şi alte rezerve.
(5) Alte rezerve neprevăzute de lege sau de statut pot fi constituite facultativ pe seama profitului net pentru acoperirea pierderilor contabile sau în alte scopuri, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale.

Concluzie:

Deci daca AGA hotaraste ca rezervele constituite in 1068 sa fie utilizate pentru acoperirea pierderii sau pentru dividende nu este nici o problema. In fond pentru acest lucru au fost constituite.

Se va plati impozit pe dividende doar pentru suma din "alte rezerve", utilizata pentru dividende (Codul fiscal: art 7 alin 1 pct 12, art 67 alin 1)

Notele contabile sunt:

1. Repartizarea rezervelor pe dividende.

1068 = 457

2. Plata dividendelor si consituirea impozitului de dividende (declararea in declaratia 100)

457 = %
5121 (5311)
446 (cu analitic)

3. Plata impozitului pe dividende la bugetul de stat

446 = 5121 (5311)

Pentru alte nelamuriri scrieti aici,

Numai bine
Buna ziua,

Este foarte important de retinut faptul ca in cazul in care societatea inregistreaza pierderi din exercitiile precedente sau in exercitiul curent, prioritate are acoperirea pierderilor inainte de stabilirea oricarei alte destinatii de repartizare.

Pana la abrogarea sa de catre Ordinul 3055/2009, Ordinul 1752/2005 preciza ca entitatile nu pot reveni asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului, stabilind ca odata aprobate de catre AGA si evidentiate in contabilitate, entitatea nu mai poate modifica aceste inregistrari. Aceasta precizare a legiutorului nu a fost preluata si in Ordinul 3055/2009, avand in vedere aspectul oarecum arbitrar al prevederii care impunea entitatilor un astfel de comportament.

Fata e cele de mai sus, sub rezerva faptului ca actele normative detaliate nu prevad in mod expres aceasta situatie si in conditiile in care rezervele nu au fost constituite ca urmare a unor prevederi legale(juridice, fiscale sau de alta natura) sau statutare, iar entitatea nu inregistreaza pierderi in anii precedenti sau in anul curent, consider ca aceasta poate, in temeiul unei Hotarari a Adunarii Generale a Actionarilor/Asociatilor, sa schimbe destinatia rezervelor facultative in sensul distribuirii acestora catre asociati cu respectarea obligatiilor fiscal ce revin din aceasta operatiune(retinerea si plata impozitului pe dividende).

Numai bine
Din profitul anului 2011 la inchiderea ex. financiar societatea a repartizat o parte pe dividende iar o alta parte a lasat-o in contul 1171 nerepartizat.Pentru suma repartizata de la inceput pe dividende societatea a platit impozit pana la sfarsitul anului 2012 iar dividendele au fost achitate, catre asociatul unic.
In noiembrie 2013 in urma Hot. asociatului unic profitul ramas in 1171 s-a repartizat pe dividende, pentru care s-a depus decl 100 si achitat impozitul aferent in termenul legal.
In febr. 2014 societatea primeste adresa de la DGFP ca s-a procedat gresit ca s-a revenit asupra sumei ramase in contul 1171 repartizandu-se pe divid. abia in anul 2013 si ca societatea trebuia sa achite imp. pe divid. pana la 31.01.2012 , prin urmare trebuie sa achite majorari si penalitati de la data de 31.01.2012 pana la data achitarii imp. pe divid.(adica 25.12.2013) repartizate ulterior pe div.
Este corect ce fac cei de la DGFP ?