avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit si dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit si dividende

Buna ziua,
Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date:
sold debitor 117 1211
sold creditor 121 2511
1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii precedenti cu profitul din 2013? care e inregostrarea contabila?
2. Ar trebui sa distribuim dividendele aferente profitului, inregistrarile contabile
117=457 300
457 = 446 300*16%
apoi plata fiecaruia prin 5311 sau 5121
Sunt corecte inregistrarile si sumele? Trebuie sa depun vreo decl.in fara de intocmirea AGA?
3.Pana cand trebuie inregistrare div si platite?
Multumesc frumos de ajutor
Buna ziua,

Mai intai verificati rezerva legala daca a atis 20% din capitalul social. Daca nu , va trebui mai intai sa cosntituiti rezerva legala in limita a 5% din profitul contabil inainte de determinarea impozitului pe profit.
Profitul contabil ramas dupa aceasta repartizare se preia la inceputul anului urmator in contul 117 " Rezultatul reportat" de unde se repartizeaza cf. Hot. AGA.
Mai intai acoperiti pierederea , apoi puteti repartiza si dividende



Rezervele sunt constituite.
Acoperirea pierderii se face cu inregistrarea 121=117 2511 ?! si ramane sold C117 de 1300?

Administratorul a spus ca anul acesta posibil sa nu repartozeze dividendele, atunci in cazul de fata ce trebuie sa fac? In cat timp trebuie dividendele repartizate? Stiu ca daca nu se repartizeaza in 2014, la inceputul anului 2015 trebuie oricum platit impozitul pe div. asa este?
Ma scuzati de insistente, dar e prima data cand inchid anul unei societati si sunt multe intrebari cu care ma confrunt si legea este destul de ambigua pentru mine care nu am experienta.
Multumesc frumos
Repartizarea se face numai dupa ce s-a depus bilantul. Nu este obligatoriu sa repartizati pe dividende anul acesta. Prin Hot. AGA se poate decide ca profitul se va repartiza pentru :
1. acoperirea pierderii in valoare de 1211 lei
2. diferenta de 1300 lei ramane nerepartizata pana la o noua decizie.

Impozitul pe dividende este conditionat de plata acestora. Ceea ce spuneti dumneavoastra ar fi fost valabil in cazul in care se repartizau dividendele si nu se facea plata pana la 31 decembrie, atunci s-ar fi datorat oricum impozit pe dividende pana la 25 ianuarie 2015.
Multumesc frumos pentru lamuriri!
O seara frumoasa!
Administratorul s-a hotarat sa distribuie dividendele in 6 rate lunare egale pentru a plati impozitul tot asa in 6 rate.
Inregistrarile contabile la care ma gandesc sunt:
117 = 457 div. totale brute ... inregistrare facuta in 30.04 cand s-a facut AGA de aprobare a bilantului
Apoi incepand cu luna mai timp de 6 luni sa plateasca dividendele:
457=5121 div net aferent lunii
457=446 imp pe divident
446=5121

E corect cum m-am gandit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)