Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

vreau sa stiu daca la executae silita a unui membru de familie(sot) se pot executa si bunurile sotiei?Aceasta lucru aparind pentru neplata unui credit la banca
Se poate cere de creditor partajare bunuri comune cu atribuirea catre sotul debitor si apoi vanzarea la licitatie. Dureaza cam 2 ani, minim.
Daca sunt bunurile proprii ale sotiei, iar datoria e proprie a sotului, nu, nu ii pot executa bunul sotiei.