Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... licitatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

licitatie

Am participat la o licitatie organizata de primarie pentru vanzarea unei suprafete de 300 mp teren in localiatatea unde domiciliez.Licitatia a fost deschisa, ofertele fiind depuse in plic sigilat.Criteriul de castigare al licitatiei a fost pretul cel mai mare oferit.Dupa deschiderea ofertelor s-a intocmit un proces-verbal in care era mentionat ca eu am oferit pretul cel mai mare dintre cei 4 participanti, urmand sa primim in scris rezultatul licitatiei, dupa care castigatorul trebuia sa semneze contractul de vanzare-cumparare.Dupa o saptamana am primit un plic de la primarie in care era mentionat sa ma prezint la ei pentru a-mi ridica garantia de participare deoarece licitatia a fost anulata, fara a mi se comunica motivele care au dus la anularea licitatiei.Mentionez ca la deschiderea plicurilor nu au constatat nereguli cu privire la documentatia licitatiei.
Va rog sa-mi comunicati daca este legal ceea ce mi s-a intamplat, in ce cazuri se poate anula o licitatie si ce demersuri as putea face impotriva deciziei primariei de anulare a licitatiei.
Buna seara,
Referitor la problema dumneavoastra imi permit sa va adresez unele intrebari esentiale solutionarii acesteia. V-a fost inmanat un exemplar al procesului verbal al licitatiei? Care erau regulile de desfasurare a licitatieii conform caietului de sarcini? Faptul ca nu v-au comunicat motivele anularii licitatiei reprezinta un avantaj pentru dumneavoastra. De regula licitatiile se anuleaza in cazul in care nu s-a asigurat un nivel competitiv, nu s-a oferit cel putin pretul minim solicitat , nu s-a prezentat nici o oferta .Verificati caietul de sarcini . Esential este sa detineti o copie de pe procesul verbal. Daca nu aveti, solicitati una.