Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit PFA

Sunt PFA autorizat, taxi,tin contabilitate in partida simpla .
1.Impozitul pe venit platit trimestrial pt. anul 2013 se poate inregistra in contabilitate ca si cheltuieli deductibile?Daca nu am inregistrat in jurnalul incasari-plati la data platiilor se poate inregistra in 2013 in aceasta luna ulterior ?Multumesc,
Platile cu titlu de impozit nu reprezinta cheltuieli deductibile.
Chitantele pentru platile anticipate pentru impozitul pe venit le treceti in RJIP si separat intr-un centralizator al cheltuielilor nedeductibile. Totalul la sfarsit de an al acestui centralizator il luati in calcul cand veti completa declaratia 200.