Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare lege pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare lege pensii

Am lucrat 4 ani si 10 luni in grupa 1 de munca si am lucrat 7 ani in grupa a 2 a de munca.Sunt nascut in iulie 1952.Ce reducere a varstei de pensionare dupa modificarile din 17 decembrie in Parlament.
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti putina rabdare sa se publice legea in M.O. si apoi discutam despre ce prevede ea.
Potrivit actului normatv in curs de promulgare, salariaţii care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa 1 de muncă, cu stagiul de cotizare în condiţii speciale de muncă şi care este complet, se pot pensiona cu şase luni mai devreme, potrivit proiectului de lege privind regimul de pensionare al celor care au lucrat în grupa 1 de muncă şi au cotizat înainte de 1 aprilie 2001.
Domnule Tudor legea 380/2013 a fost promulgata problema mea este ca in aceasta lege tabelu1 incepe de la 6 ani.

Legea Nr.380 din 24.12.2013
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 842 din 30 decembrie 2013

Parlamentul României adoptă prezenta lege.ARTICOL UNICLegea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:1. La articolul 55 alineatul (1), după litera a) se introduce o nouă literă, litera a^1), cu următorul cuprins:a^1) conform tabelului nr. 11, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cu excepţia celor realizate în activităţile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt încadrate în condiţii speciale;Tabelul nr. 11
Stagiul de cotizare realizat în grupa I de muncă (ani împliniţi) Reducerea vârstei standard de pensionare cu:
Ani Luni
6 3 -
7 3 6
8 4 -
9 4 6
10 5 -
11 5 6
12 6 -
13 6 6
14 7 -
15 7 6
16 8 -
17 8 6
18 9 -
19 9 6
20 10 -
21 10 6
22 11 -
23 11 6
24 12 -
25 12 6
26 de ani şi peste 13 -
2. La articolul 158, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:Articolul 158(1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare.Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilorart. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată.PREªEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILORVALERIU-ªTEFAN ZGONEAPREªEDINTELE SENATULUIGEORGE-CRIN LAURENŢIU ANTONESCU

la articolul 158 nu mai pot sa cumulez gr1 cu gr 2 deci mai rau ca inainte
boarcornel, utilizator
1. Pentru mai putin de 6 ani in gr. I de munca nu se acorda reducerea varstei standard de pensionare ci se adauga numai la stagiul de cotizare 6 luni la 1 an de gr. I.

2. Pentru cei 7 ani lucrati in gr. a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane