Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mandatar al unei societati.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mandatar al unei societati.

Sunt mandatar, al unei societati comerciale de contructii, societate care construieste blocuri noi, si le vinde inca din faza de proiect. Eu semnez aceste promisiuni de vanzare cumparare, in calitate de madatar al societatii, exact cum am spus si mai sus. In cazul in care, prin absurd, societatea ar da faliment, ce repercursiuni ar fi aspura mea ca persoana fizica, mentionez ca sunt si angajata al acestei societati cu functia-Director Vanzari.

Multumesc frumos si astept raspuns!
Buna ziua!

Nu aveti nicio obligatie personala fata de persoanele cu care incheiati acele contracte, incheiati acele contracte pentru mandant, nu in nume propriu.
Depinde de intinderea mandatului, daca prin acesta se prevede ca sunteti mandatat doar sa semnati acele precontracte, nu aveti nici o raspundere.