Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model contract

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de colaboare intre doua societati prin care sa se stabiliasca conditiile ce vor fi indeplinire de acestea? va rog sa aveti in vedere ca una dintre societati va vinde anumite produse en-gros catre cealalta societate care se ocupa cu vanzari en-detail.
Va multumesc.
ce fel de contract? de prestari servicii?de mandat? de intermediere?
MYRA CIMPEAN , Avocat
CONTRACT DE MANDAT
Între [1]:

1. __________________________________________________

– denumită în continuare Mandant –

şi

2. __________________________________________________

– denumită în continuare Mandatar,

Mandantul şi Mandatarul denumiţi în continuare împreună Părţi contractante.

Art. 1. Obiectul contractului

(1) Obiectul prezentului contract constă în împuternicirea mandatarului de către mandant pentru realizarea următoarelor operaţiuni:

__________________________________________________ [2].

(2) Toate operaţiunile pe care este împuternicit să le efectueze mandatarul se vor realiza în numele şi pe seama mandantului.

Art. 2. Preţul contractului

(1) Pentru toate operaţiunile pe care mandatarul le efectuează în baza prezentului contract şi în limitele împuternicirii conferite, va primi o remuneraţie de __________________________________________________ lei.

(2) Remuneraţia se va remite/vira în contul mandatarului nr. __________________________________________________ deschis la Banca __________________________________________________ – Sucursala __________________________________________________, la data __________________________________________________.

Art. 3. Durata contractului

Prezentul contract s-a încheiat pe o durată de __________________________________________________ luni/ani, începând cu data de __________________________________________________ şi până la data de __________________________________________________.

Art. 4. Obligaţiile părţilor [3]

(1) Obligaţiile mandatarului sunt următoarele:

a) să execute mandatul;

b) să dea socoteală despre îndeplinirea obiectului contractului.

(2) Obligaţiile mandantului sunt următoarele:

a) de a-l dezdăuna pe mandatar pentru pierderile suferite prin îndeplinirea mandatului, dacă nu i se poate imputa vreo culpă;

b) de a-i restitui cheltuielile utile si necesare efectuate cu ocazia executării mandatului;

c) de a plăti mandatarului preţul contractului, în condiţiile stipulate la art. 2 alin. (3)-(4).

Art. 5. Încetarea contractului

(1) Prezentul contract încetează în următoarele cazuri:

a) revocare totală sau parţială [4];

b) renunţarea mandatarului [5];

c) moartea mandantului sau a mandatarului [6];

d) interdicţia mandantului sau mandatarului;

e) falimentul sau insolvabilitatea mandantului sau mandatarului;

f) imposibilitatea executării mandatului;

g) îndeplinirea mandatului.

(2) Toate actele juridice încheiate de mandatar după încetarea contractului sunt nule [7].

Art. 6. Alte clauze

(1) Mandatarul răspunde:

a) în cazul în care a primit bunul, dar a pierit din culpa sa;

b) de valoarea bunurilor pe care trebuie să le primească, dar a neglijat să le ridice.

(2) Mandatarul se obligă să plătească dobândă la sumele încasate în numele mandantului si folosite în interesul său.

(3) Mandatarul poate să-şi substituie o altă persoană, care să îndeplinească total sau parţial obligaţiile rezultate din mandat.

Art. 7. Clauza penală

__________________________________________________ [8].

Art. 8. Rezilierea contractului

__________________________________________________ [9].

Art. 9. Dispoziţii finale

__________________________________________________ [10].

Prezentul contract a fost încheiat astăzi, __________________________________________________, la __________________________________________________, în __________________________________________________ exemplare originale, câte __________________________________________________ pentru fiecare parte contractantă.

Mandant,
Mandatar,

__________________________________________________

av.vasilescu:luck: