avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model contract

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de colaboare intre doua societati prin care sa se stabiliasca conditiile ce vor fi indeplinire de acestea? va rog sa aveti in vedere ca una dintre societati va vinde anumite produse en-gros catre cealalta societate care se ocupa cu vanzari en-detail.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 01:22, 17 Iunie 2008
ce fel de contract? de prestari servicii?de mandat? de intermediere?
Ultima modificare: Marți, 17 Iunie 2008
MYRA CIMPEAN , Avocat
CONTRACT DE MANDAT
Între [1]:

1. __________________________________________________

– denumită în continuare Mandant –

şi

2. __________________________________________________

– denumită în continuare Mandatar,

Mandantul şi Mandatarul denumiţi în continuare împreună Părţi contractante.

Art. 1. Obiectul contractului

(1) Obiectul prezentului contract constă în împuternicirea mandatarului de către mandant pentru realizarea următoarelor operaţiuni:

__________________________________________________ [2].

(2) Toate operaţiunile pe care este împuternicit să le efectueze mandatarul se vor realiza în numele şi pe seama mandantului.

Art. 2. Preţul contractului

(1) Pentru toate operaţiunile pe care mandatarul le efectuează în baza prezentului contract şi în limitele împuternicirii conferite, va primi o remuneraţie de __________________________________________________ lei.

(2) Remuneraţia se va remite/vira în contul mandatarului nr. __________________________________________________ deschis la Banca __________________________________________________ – Sucursala __________________________________________________, la data __________________________________________________.

Art. 3. Durata contractului

Prezentul contract s-a încheiat pe o durată de __________________________________________________ luni/ani, începând cu data de __________________________________________________ şi până la data de __________________________________________________.

Art. 4. Obligaţiile părţilor [3]

(1) Obligaţiile mandatarului sunt următoarele:

a) să execute mandatul;

b) să dea socoteală despre îndeplinirea obiectului contractului.

(2) Obligaţiile mandantului sunt următoarele:

a) de a-l dezdăuna pe mandatar pentru pierderile suferite prin îndeplinirea mandatului, dacă nu i se poate imputa vreo culpă;

b) de a-i restitui cheltuielile utile si necesare efectuate cu ocazia executării mandatului;

c) de a plăti mandatarului preţul contractului, în condiţiile stipulate la art. 2 alin. (3)-(4).

Art. 5. Încetarea contractului

(1) Prezentul contract încetează în următoarele cazuri:

a) revocare totală sau parţială [4];

b) renunţarea mandatarului [5];

c) moartea mandantului sau a mandatarului [6];

d) interdicţia mandantului sau mandatarului;

e) falimentul sau insolvabilitatea mandantului sau mandatarului;

f) imposibilitatea executării mandatului;

g) îndeplinirea mandatului.

(2) Toate actele juridice încheiate de mandatar după încetarea contractului sunt nule [7].

Art. 6. Alte clauze

(1) Mandatarul răspunde:

a) în cazul în care a primit bunul, dar a pierit din culpa sa;

b) de valoarea bunurilor pe care trebuie să le primească, dar a neglijat să le ridice.

(2) Mandatarul se obligă să plătească dobândă la sumele încasate în numele mandantului si folosite în interesul său.

(3) Mandatarul poate să-şi substituie o altă persoană, care să îndeplinească total sau parţial obligaţiile rezultate din mandat.

Art. 7. Clauza penală

__________________________________________________ [8].

Art. 8. Rezilierea contractului

__________________________________________________ [9].

Art. 9. Dispoziţii finale

__________________________________________________ [10].

Prezentul contract a fost încheiat astăzi, __________________________________________________, la __________________________________________________, în __________________________________________________ exemplare originale, câte __________________________________________________ pentru fiecare parte contractantă.

Mandant,
Mandatar,

__________________________________________________
__________________________________________________

av.vasilescu:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg. contract de mandat Badger Badger Buna ziua, In calitate de Mandant trebuie sa depun vre-o declaratie la finante (020, 070) sau sa inregistrez contractul de mandat la finante, sau taoate ... (vezi toată discuția)
Intermedieri marius_fd marius_fd recent am deschis o firma de intermedieri si as dori sa aflu si eu care este contractul cel mai bun pentru intermediarea unei afaceri cu beneficiarul (vezi toată discuția)
Poate refuza persoana împuternicită să facă ce scrie în procură? Filia Filia Bună ziua am o întrebare. Eu i-am dat fratelui meu procura pt. succesiune și pt. vânzare casă, după moartea mamei. Eu locuiesc in Germania, el în ... (vezi toată discuția)