Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierdut carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierdut carte munca

Am pierdut cartea de munca.Cum dovedesc ca am muncit....ce trebuie facut?
Daca v-ati pierdut carnetul de munca atunci :
- publicati in Monitorul Oficial pierderea acestuia.
Art.279 C.mun.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

- dupa publicarea pierderii , solicitati fostilor dvs angajatori eliberarea de adeverinte de vechime pentru perioada lucrata.

Daca fostii dvs angajator nu mai exista , atunci va adresati :
- Directiilor Judetene ale Arhivelor Nationale daca acestia apartineau sectorului public

- ITM-ului , daca acestia erau din sectorul privat.
Cornel Vasile, Consilier juridic