avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierdut carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierdut carte munca

Am pierdut cartea de munca.Cum dovedesc ca am muncit....ce trebuie facut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:02, 29 Decembrie 2013
Daca v-ati pierdut carnetul de munca atunci :
- publicati in Monitorul Oficial pierderea acestuia.
Art.279 C.mun.
...
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

- dupa publicarea pierderii , solicitati fostilor dvs angajatori eliberarea de adeverinte de vechime pentru perioada lucrata.

Daca fostii dvs angajator nu mai exista , atunci va adresati :
- Directiilor Judetene ale Arhivelor Nationale daca acestia apartineau sectorului public

- ITM-ului , daca acestia erau din sectorul privat.
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca ka3esz ka3esz Buna seara. Carte de munca pierduta la ultimul angajator. Ce sansa si posibilitati am de a recupera (intr-o forma legalizata) anii munciti pana in prezent ... (vezi toată discuția)
Mama mea a pierdut cartea de munca original. unde ... TMMonica TMMonica Bună ziua .Mama mea a pierdut cartea de munca original ... Unde am putea găsi o copie sau vechimea după cartea de munca....la casa de pensii nu vrea sa ne ... (vezi toată discuția)
Carte de munca cristina_alx cristina_alx Buna ziua, Sotul meu si-a pierdut cartea de munca. De la ITM a fost indrumat catre Monitorul oficial, dar de acolo i s-a raspuns ca, incepand cu 1 ianuarie ... (vezi toată discuția)