Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie - recalculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie - recalculare

am fost depistat cu 0.42 la aparat etilotest pe 10 ianuarie, am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange, rezultatul a fost prima proba 1.10 si a doua 0.80 . Mi s-a intocmit dosar. Am dat o declaratie, am cerut recalcularea alcoolemiei si am platit taxa respectiva la IML. Cam ce as putea risca in cazul in care alcoolemia iese peste pragul de 0.80 si in urma recalcularii. Se poate totusi finaliza cu NUP si amenda administrativa sau risc trimitere in judecata cu condamnare si anularea permisului? De asemenea , mi-a fost retinut permisul la data respectiva si mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie, exista posibilitatea obtinerii dreptului de a conduce pe perioada cercetarilor ?
johnny25 a scris:

am fost depistat cu 0.42 la aparat etilotest pe 10 ianuarie, am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange, rezultatul a fost prima proba 1.10 si a doua 0.80 . Mi s-a intocmit dosar. Am dat o declaratie, am cerut recalcularea alcoolemiei si am platit taxa respectiva la IML. Cam ce as putea risca in cazul in care alcoolemia iese peste pragul de 0.80 si in urma recalcularii. Se poate totusi finaliza cu NUP si amenda administrativa sau risc trimitere in judecata cu condamnare si anularea permisului? De asemenea , mi-a fost retinut permisul la data respectiva si mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie, exista posibilitatea obtinerii dreptului de a conduce pe perioada cercetarilor ?

Intrebarile celor de la comisia de recalculare se refera la cantitatea de alcool ingurgitata si produsele alimentare mancate in perioada de timp(intervale orare) de pana la depistarea dvs.de catre politie.Calculul expertizei se refera la urmatorii parametrii:concentratia alcoolului,cantitatea de alcool pur exprimata in grame,greutatea corpului di factorul de difuzie.Depinde de raspunsurile dvs.la intrebarile aratate.In general nu se poate mari alcoolemia in situatia aratata de dvs.Pe perioada cercetarilor singurul care dispune asupra obtinerii /prelungirii dreptului de conducere este procurorul
Radu Gabrian, Mediator
johnny25 a scris:

am fost depistat cu 0.42 la aparat etilotest pe 10 ianuarie, am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange, rezultatul a fost prima proba 1.10 si a doua 0.80 . Mi s-a intocmit dosar. Am dat o declaratie, am cerut recalcularea alcoolemiei si am platit taxa respectiva la IML. Cam ce as putea risca in cazul in care alcoolemia iese peste pragul de 0.80 si in urma recalcularii. Se poate totusi finaliza cu NUP si amenda administrativa sau risc trimitere in judecata cu condamnare si anularea permisului? De asemenea , mi-a fost retinut permisul la data respectiva si mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie, exista posibilitatea obtinerii dreptului de a conduce pe perioada cercetarilor ?

cam asa am patit si eu.1.30 prima proba de sange si 1.15 a doua.cat costa recalcularea si ce trebuie sa fac ? daca esti in cazut asta spune-mi si mie te rog.
S-ar putea sa aveti sanse sa scapati, avand in vedere ca in aerul expirat ati avut 0,42 iar in sange la a doua recoltare 0,80.
La recalcularea alcoolemiei, depinde foarte mult ce ati declarat, in cursul cercetarilor, adica: se ia in calcul, varsta, inaltimea, greutatea, cantitatea de alcool consumata, felul bauturilor alcoolice consumate, daca ati mancat sau nu, sau ce ati mancat, ora la care ati mancat si baut, ora depistari, etc.
Poate beneficiati de un 18 indice 1, sau o amenda.
Bafta,
Cu stima,
Av. Werbic stefania.