Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ortografierea prenumelui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ortografierea prenumelui

buna ziua .In ce costa ortografierea prenumelui in ortografierea limbii materne? Eu am fost cu baiatul meu la starea civila sect 2 si doamnele de acolo mi-au spus ca nu trebuie sa schimb prenumele baiatului pe cale administrativa ,si mia spus ca trebuie sa facem ortografierea prenumelui la sect 1 acolo unde are copilul certificatul de nastere pt ca e vorba de o litera care trebuie indreptata .cat timp dureaza ortografierea prenumelui a baiatului? baiatul este major. va multumesc si UN NOU AN FERICIT.
Inseamna ca puteti cere inscrierea prin menţiune pe marginea certificatului de nastere a prenumelui, nu e nevoie sa parcurgeti procedura pe cale administrativa. E mult mai simplu, completati o cerere de forma asta:

[ link extern ]

Ar fi bine sa intrebati daca aveti nevoie de adeverinta de la un traducator autorizat ca eliminarea literei este ortografierea prenumelui in limba romana si de consimtamantul sotului (nu ati spus daca este major copilul).

Ares-3, moderator
baiatul este major.are 18 ani si 10 luni. am o declaratie de la un traducator de anul trecut. mai este valabil declaratia? sau trebuie alta? ce acte avem nevoie pt treaba asta? va multumesc frumos
Nu vad de ce nu ar mai fi valabila, as raspunde Da.
Are nevoie de cartea lui de identitate in termen de valabilitate - banuiesc ca a schimbat-o la 18 ani - si de certificatul de nastere in original.
Dupa ce il va primi pe cel nou va trebui desigur sa isi schimbe iar CI. In max. 30 de zile ar trebui sa il aveti.
buna ziua. vreau sa va mai intreb ceva. baiatul mai are nevoie de consimtamantul nostru cumva? sau nu mai e nevoie tinand cont ca el este major.va multumesc frumos. buna ziua
Buna seara,
Nu este nevoie pentru ca e major.

Cu placere, sper sa va fie de folos :)