Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ortografierea prenumelui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ortografierea prenumelui

buna ziua .In ce costa ortografierea prenumelui in ortografierea limbii materne? Eu am fost cu baiatul meu la starea civila sect 2 si doamnele de acolo mi-au spus ca nu trebuie sa schimb prenumele baiatului pe cale administrativa ,si mia spus ca trebuie sa facem ortografierea prenumelui la sect 1 acolo unde are copilul certificatul de nastere pt ca e vorba de o litera care trebuie indreptata .cat timp dureaza ortografierea prenumelui a baiatului? baiatul este major. va multumesc si UN NOU AN FERICIT.
Din moment ce vorbim de,,ortografierea in limba materna,, este de la sine inteles ca trebuie mai intai sa demonstram nationalitatea mamei, mai apoi vorbim de traducerea facuta de un traducator autorizat. Desigur mama poate sa dea o declaratie la notar ca este de nationalitate maghiara de exemplu si sa se faca traducerea prenumelui din romana, cum a fost inscrisa, in limba materna, adica maghiara. Oricum la dosar se solicita si extrasele dupa actul de nastere al mamei si al copilului, traducerea, copie CI, copie dupa actele de stare civila. Se formuleaza o cerere tip, care trebuie aprobata de primar. Cererea se depune la starea civila care are in pastrare actul de nastere. Daca nu puteti solicita schimbarea prenumelui pe cale administrativa.
Justitiarul711, utilizator