Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. 380/2013

O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani.

Legea pentru grupa a II a s-a modificat in 2014:
"O altă modificare introdusă prin Legea nr. 380/2013 se referă la grupa a II-a de muncă. Astfel, perioadele de vechime în muncă realizate în această grupă (până pe 1 aprilie 2001) sunt considerate stagiu de cotizare în condiţii deosebite."

Cum calculez varsta la care iese la pensie? Am cautat calculul pensiei pentru conditii deosebite, insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc anticipat!

Mentionez ca persoana este nascuta pe 09.02.1958, sex masculin.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Am lucrat 42 de ani fara armata,din care 18ani in grupa a II-a de munca.Mentionez ca 15 ani au fost de 70%.Va rog sa-mi spune-ti daca pot iesi la pensie, sunt nascut la 20.10.1955. Va multumesc
42 de ani am cotuzat
Limita de varsta la 62 ani si 6 luni.
Pensie anticipata la acest moment daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).