Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. 380/2013

O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani.

Legea pentru grupa a II a s-a modificat in 2014:
"O altă modificare introdusă prin Legea nr. 380/2013 se referă la grupa a II-a de muncă. Astfel, perioadele de vechime în muncă realizate în această grupă (până pe 1 aprilie 2001) sunt considerate stagiu de cotizare în condiţii deosebite."

Cum calculez varsta la care iese la pensie? Am cautat calculul pensiei pentru conditii deosebite, insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc anticipat!

Mentionez ca persoana este nascuta pe 09.02.1958, sex masculin.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru o persoana de sex masculin nascuta in noiembrie 1958 cu o vechime de 34 de ani in campul muncii din care 16 de ani si 2 luni la grupa a 2 a in procent de 70% ce inca se afla in campul muncii (fara grupa):
- cu cat s-ar reduce stagiul varsta de pensionare (valabil pt grupa II)
- cat se adauga la stagiul de cotizare (valabil pt grupa II)
- care este varsta de pensionare minima/anticipata?
Va multumesc.
Reducerea este de 2 ani din 65.
Perioada suplimentara este de 2 ani si 9 luni.
34+2 si 9 luni = 36 de ani si 9 luni total stagiu

Limita de varsta la 63 de ani(65-2).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri univesitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarera maxima poate fi de 27%.
buna seara!
pentru un barbat nascut pe data de 5 oct 1959 cu 36 de ani vechime in munca + un an somaj din care 23 de ani grupa a II-a pana in 2001 si inca 6 ani in perioada 2003-2008 si 5 ani 11 luni si 29 zile lucrate in conditii speciale/ grupa I care ar fi posibilitatile de pensionare?
Grupa II-a a fost pana in 31/03/2001.
Clarificati perioada celor 6 ani ?(2003-2008).
Pentru 23 de ani in grupa II-a si 5 ani in conditii speciale beneficiaza de o reducere cu 7 nani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-7 si 6 luni=57 de ani si 6 luni-limita de varsta.
Ma scuzati ca deranjez ,dar acum am gasit aceasta discutie si am o mica intrebare.Tata are 5 ani si 6 luni in grupa a 2 de munca.Care e minimul de ani ( in grupa 2 de munca )de la care se poate incepe calculul de a reduce anii de pensionare? Si cu acei 5 ani si 6 luni ii va reduce?
Melyanna, utilizator