Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare raport de serviciu-interes personal legitim
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare raport de serviciu-interes personal legitim

Conform art.95 alin 2 din legea 188/1999 doresc sa suspend raportul de serviciu din institutie, pentru interes personal legitim(propunere de a lucra o perioada la o societate privata). In acest sens cum se defineste "interes personal legitim"?
Acum numai prevede legea ca nu pot pe perioada suspendarii sa prestez o munca renumerata...
O semnificatie a notiunii de interes legitim personal este data de art.2 din Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ, si anume :
interes legitim privat - posibilitatea de a pretinde o anumita conduita, in considerarea realizarii unui drept subiectiv viitor si previzibil, prefigurat.

Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...

Art.96 alin.1 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi in domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.