avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune (cedare parti) ori Revocare din functia de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune (cedare parti) ori Revocare din functia de Administrator ?

Buna ziua !

In Firma ... SRL suntem 2 persoane fizice in functia de administratori si asociati cu drepturi egale (50 - 50%)
Vreau sa ma retrag din acte (sa cedez drepturile celuilalt administrator) as dori sa stiu ce este de facut si in ce consta tot procesul.

Ultima modificare: Luni, 13 Ianuarie 2014
NCDumitru, utilizator
- se redacteaza adunarea generala a asociatilor, faceti referire la modificari (cesiune parti sociale, renuntare mandat administrator, actualizare act constitutiv cu modificarile survenite si imputerniciti prin hotararea AGA pt adm si asociatul unic sa efectueze toate diligentele in efectuarea schimbarilor) se semneaza de catre ambii asociati.
- se redacteaza ctr de cesiune parti sociale
- se actualizeaza actul constitutiv

toate acestea se depun la ORC impreuna cu o cerere pe care o gasiti la ORC
aveti vreo idee cam in ce suma se incadreaza toate acestea?
Taxarea se face in functie de numarul de caractere din hotararea AGA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ies dintr-o firma in care sunt asociat alextuturiga alextuturiga Buna ziua, Am intrat intr-un SRL si am 10% din el si sunt administrator. Am semnat cateva contracte si acte pana acum. 1. As dori sa ies din firma si nu ... (vezi toată discuția)
Act aditional la actul constitutiv elprypas elprypas Buna ziua Am o nelamurire legata de urmatoarea problema: Vreau sa primesc definitiv 50 % din partile sociale ale unui Srl cu 2 asociati, sa adaug si sa ... (vezi toată discuția)
Cumparare -vanzare actiuni ContSters168570 ContSters168570 In cazul unul srl cu doi asociati 50%, cu 50% , eu fiind unul din asociati si in acelasi timp unic administrator ii pot plati celuilalt asociat actunile cu ... (vezi toată discuția)