Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune (cedare parti) ori Revocare din functia de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune (cedare parti) ori Revocare din functia de Administrator ?

Buna ziua !

In Firma ... SRL suntem 2 persoane fizice in functia de administratori si asociati cu drepturi egale (50 - 50%)
Vreau sa ma retrag din acte (sa cedez drepturile celuilalt administrator) as dori sa stiu ce este de facut si in ce consta tot procesul.

NCDumitru, utilizator
- se redacteaza adunarea generala a asociatilor, faceti referire la modificari (cesiune parti sociale, renuntare mandat administrator, actualizare act constitutiv cu modificarile survenite si imputerniciti prin hotararea AGA pt adm si asociatul unic sa efectueze toate diligentele in efectuarea schimbarilor) se semneaza de catre ambii asociati.
- se redacteaza ctr de cesiune parti sociale
- se actualizeaza actul constitutiv

toate acestea se depun la ORC impreuna cu o cerere pe care o gasiti la ORC
aveti vreo idee cam in ce suma se incadreaza toate acestea?
Taxarea se face in functie de numarul de caractere din hotararea AGA.