Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare import cafea solubila
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare import cafea solubila

Buna ziua,

Am incheiat un contract de import si distributie in Romania, de cafea solubila, cu o fabrica din Elvetia. Doresc sa aflu ce documente trebuie sa-mi furnizeze producatorul elvetian, la momentul incarcarii produselor din fabrica. Adica, ce documente trebuie sa prezint la vama si la autoritatile romane. Va multumesc anticipat.
Pai e obligatia lui s ale furnizeze.
Oricum faceti operatiunile vamale in Ro ( o sa va ceara vama info pt intocmirea DVI ului) platiti tva in vama si taxe de import. Va recomand un comisionar - scutit mult timp si nervi si cateodata si bani.