Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Compatibilitate somaj, PFA, concediu crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Compatibilitate somaj, PFA, concediu crestere a copilului

Buna ziua!
1. Pentru a beneficia 24 de luni de indemnizatie de crestere a copilului este nevoie de 12 luni de venituri impozitate? Somajul intra in aceste 12 luni?

2. Daca in aceste ultime 12 luni, sotia, care este somera, isi face PFA (si pana se angajeaza realizeaza sub 500 lei pe luna venituri), isi poate creste cuantumul indemnizatiei de crestere a copilului din cauza veniturilor PFA?

Multumesc anticipat!
O zi buna!
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Activitatea de PFA este o activitate independenta.

2. - Pe timpul cat benficiati de indemnizatie de somaj puteti sa obtineti venituri din activitatea de PFA dar aceste venituri trebuie sa fie mai mici de 500 lei lunar.
- Veniturile din activitatea de PFA sunt luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.