avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil

Buna seara! Lucrez din 15 martie 2013,cu 2 ore (225lei) , insa in luniile august, decembrie 2013 si ianuarie 2014 am fost in concediu fara plata.In cazul in care as ramane insarcinata in martie 2014, as primi indemnizatie de crestere? si cat as primi? multumesc anticipat:
Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: lauraadel87 , utilizator 14:16, 18 Ianuarie 2014
Daca nu ati fost in CFP intreaga luna atunci puteti beneficia de CCC. In cazul dvs indemnizatia va fi cea minima de 600 lei, la care se adauga alocatia copilului.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. - Daca veti naste in decembrie 2014 cele 12 luni eligibile sunt ianuarie - decembrie 2014.
- Daca in ianuarie 2014 ati fost toata luna in concediu fara plata nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
nu se poate plati retroactiv luniile in care am fost in concediu fara plata,la finante,ca sa nu am nicio luna lipsa?
1. Plata contributiilor nu este o conditie pentru a benficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Singura conditie este octinerea de venituri profesionale sau perioade asimilate, asa cum v-am spus anterior.
in cazul in care nu am loc de munca timp de 12luni,fara somaj,fara nimic,cat ar fii indemnizatia?

Alte discuții în legătură

Concediul medical si contributiile AdelinaH AdelinaH Buna ziua, in decembrie 2012 si ianuarie 2013, am fost in concediu medical. Momentan ma pregatesc de concediu prenatal. Problema este ca la Agentia de somaj ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie elissar elissar Buna ziua,am si eu o intrebare,imi poate spune si mie cineva,daca eu in timpul cat am primit ultima transa de bani din indemnizatia primului copil 800 roni ,am ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mi_re_la68 mi_re_la68 Buna seara. Va rog sa-mi spuneti in ce conditii poate beneficia de concediu de paternitate o persoana, asociat unic si in acelasi timp angajat cu contract de ... (vezi toată discuția)