Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil

Buna seara! Lucrez din 15 martie 2013,cu 2 ore (225lei) , insa in luniile august, decembrie 2013 si ianuarie 2014 am fost in concediu fara plata.In cazul in care as ramane insarcinata in martie 2014, as primi indemnizatie de crestere? si cat as primi? multumesc anticipat:
ana-cer, moderator
Daca nu ati fost in CFP intreaga luna atunci puteti beneficia de CCC. In cazul dvs indemnizatia va fi cea minima de 600 lei, la care se adauga alocatia copilului.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. - Daca veti naste in decembrie 2014 cele 12 luni eligibile sunt ianuarie - decembrie 2014.
- Daca in ianuarie 2014 ati fost toata luna in concediu fara plata nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
nu se poate plati retroactiv luniile in care am fost in concediu fara plata,la finante,ca sa nu am nicio luna lipsa?
1. Plata contributiilor nu este o conditie pentru a benficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Singura conditie este octinerea de venituri profesionale sau perioade asimilate, asa cum v-am spus anterior.
in cazul in care nu am loc de munca timp de 12luni,fara somaj,fara nimic,cat ar fii indemnizatia?