avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC tata

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu lamurirea unor aspecte legate de CIC tata :

Este obligatia angajatorului sa urmareasca daca tatal-salariat solicita acordarea lunii de CIC & daca mama -salariata ia in calcul luna lui la solicitarea CIC ?
Tatal este obligat sa solicite acest CIC ? Ce se intampla daca nu solicita, este penalizat in vreun fel?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:16, 28 Ianuarie 2014
1. CCC se acorda numai la cerere, angajatorul nu are nici o obligatie sa urmareasca daca un salariat are dreptul sau nu sa solicite CCC.

2. - Daca tatal copilului nu solicita CCC atunci se reduce CCC al mamei cu o luna de zile.
- Tatal nu este sanctionat daca nu solicita CCC.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reîntoarcere din cic Gicor Gicor Bună ziua, Concediul meu se termină pe data de 15.07.2016, când împlinește băiatul doi ani. Când trebuie să mă întorc la muncă? Cu ce acte? Din ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil de 1 luna pt tati cayola cayola Buna ziua As dori sa va intreb daca mama isi ia concediu de ingrijire copil de un an ,dupa care prelungeste al doilea an fara plata si decide sa se intoarca ... (vezi toată discuția)
Ccc luat de tatal copilului Fatima Fatima Buna ziua, Va rog frumos sa imi comunicati daca aceasta obligatie de a sta acasa se aplica si in cazul cuplurilor care traiesc in ... (vezi toată discuția)