Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC tata

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu lamurirea unor aspecte legate de CIC tata :

Este obligatia angajatorului sa urmareasca daca tatal-salariat solicita acordarea lunii de CIC & daca mama -salariata ia in calcul luna lui la solicitarea CIC ?
Tatal este obligat sa solicite acest CIC ? Ce se intampla daca nu solicita, este penalizat in vreun fel?

Multumesc,
1. CCC se acorda numai la cerere, angajatorul nu are nici o obligatie sa urmareasca daca un salariat are dreptul sau nu sa solicite CCC.

2. - Daca tatal copilului nu solicita CCC atunci se reduce CCC al mamei cu o luna de zile.
- Tatal nu este sanctionat daca nu solicita CCC.
ana-cer, moderator