avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reîntoarcere din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reîntoarcere din CIC

Bună ziua,

Concediul meu se termină pe data de 15.07.2016, când împlinește băiatul doi ani. Când trebuie să mă întorc la muncă? Cu ce acte? Din câte am înțeles, și tatăl trebuie să-și ia o lună de concediu, în ultima lună ce CIC. Mai este de actualitate HG 57/2012, care stipulează asta? Dacă se poate, enumerați, punctual, pașii concreți pentru întoarcerea mamei la muncă și pașii pe care trebuie să-i facă tatăl, pentru a beneficia de această lună de concediu.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:21, 30 Martie 2016
1. Tatal copilului nu este obligat sa intre in CCC cel putin o luna de zile. Insa

Daca tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC, indiferent daca solicita sau nu acordarea acesteia, atunci durata CCC pentru mama se reduce cu o luna.
In speta, dvs va trebui sa reveniti la locul de munca in data de 16.06.2016

Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile de acordare
a indemnizatiei pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai reduce cu o luna.
In speta, dvs va trebui sa reveniti la locul de munca in data de 16.07.2016

2. Inainte de expirarea duratei CCC, se va face o cerere catre angajator pentru reluarea activitatii incepand cu data mentionata mai sus, dupa caz .
In baza cererii dvs, angajatorul va emite decizia de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii.

3. pentru tata daca doreste sa intre in CCC:
- solicitare depusa la angajator pentru acordarea CCC la care se ataseaza copie certificat nastere copil.

- in baza cererii,angajatorul emite decizia de suspendare a c.i.m.

- tatal depune la Primaria in raza careia domiciliaza dosarul de acordare a indemnizatiei pentru CCC.

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor :
Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, se acorda pe baza de cerere, insotita in mod obligatoriu de:
a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;
b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);
c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;
d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil daniela-claudia daniela-claudia va rog sa-mi spuneti care este actul normativ care reglementeaza concediul pentru ingrijirea copilului. De asemenea as vrea sa stiu daca beneficiaza mama ... (vezi toată discuția)
Incetare primire indemnizatie crestere copil hudulineugenia hudulineugenia buna ziua! in data de 24 dec 2015 nepotul meu implineste 2 ani, cu cat timp inainte trebuie sa mearga mama sa anunte la primarie incetarea primirii ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil celalalt parinte ionelaminca ionelaminca Buna ziua.Tatal este obligat sa efectueze concediul pentru crestere copil de 1 luna ? Daca va efectua acest concediu, ce pasi trebuie sa urmeze,ce acte ii sunt ... (vezi toată discuția)