Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lichidarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lichidarea

sotia mea si-a depus demisia, cerand in acelasi timp si lichidarea, adica sa i se dea banii la zi si banii pe concediul de concediu neefectuat de la angajare si pana acum. intrebarea mea este: in cat timp este legal sa i se dea acesti bani, care este termenul maxim? va multumesc
Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

In speta, data platii salariului , a compensarii in bani a CO neefectuat va fi data platii salariului aferenta lunii urmatoare lunii in care sotia dvs a incetat raportul de munca.