Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediata fara nici un motiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediata fara nici un motiv

as dori sa aflu mai multe informati despre obligatiile pe care le are angajatorul atunci cand te concediaza
La incetarea raportului de munca , angajatorul are urmatoarele obligatii :
- emiterea si comunicarea deciziei de incetare a c.i.m.
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime
- emiterea si comunicarea adeverintei de somaj

Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

De asemenea, are obligatia de a compensa in bani CO neefectuat, potrivit art.146 alin.4 C.mun.