avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediata fara nici un motiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediata fara nici un motiv

as dori sa aflu mai multe informati despre obligatiile pe care le are angajatorul atunci cand te concediaza
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:19, 5 Octombrie 2013
La incetarea raportului de munca , angajatorul are urmatoarele obligatii :
- emiterea si comunicarea deciziei de incetare a c.i.m.
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime
- emiterea si comunicarea adeverintei de somaj

Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

De asemenea, are obligatia de a compensa in bani CO neefectuat, potrivit art.146 alin.4 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre concediu de odihna getad getad Buna ziua! Va rog, sa-mi raspundeti (sunt 3 cazuri diferite): 1) anul acesta se poate lua concediul de odihna pt anii 2013 , 2014 , 2015 ? (datorita ... (vezi toată discuția)
Concediu maria2222 maria2222 buna ziua, am 59 de ani si 10 luni, la 59 ani si 6 luni am iesit la pensie la limita de varsta dar m-am angajat in continuare la aceasi firma la care lucram ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna olguta79 olguta79 O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea ... (vezi toată discuția)