Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legea 63/2011
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legea 63/2011

In legea 63/2011( anexa.4 punctul 3) se stabileste ca secretarul șef* beneficiaza de un spor de in "limita maximă de 20%" si ca acest spor se "utilizează la grupuri școlare sau la unitățile școlare cu personalitate juridică stabilite de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului".
Este legala plata acestui spor daca Ministerul nu a precizat nici pana in anul 2014 care sunt unitatile scolare la care se aplica? Este obligatorie publicarea in Monitorul Oficial a precizarii respective?
Este legala. Unitatile de invatamant cu personalitate juridica sunt stabilite prin ordin de ministru care stabileste criteriile pe care trebuie sa le indeplineasca o UI pentru a avea personalitate juridica. Este vorba de incadrarea in categoria UI cu personalitate juridica/grup scolar, nu de un act administrativ care sa le nominalizeze.
:offtopic:
La penultima sedinta cu directorii s-a discutat de reducerea sporului pentru contabil la 10%. Se pune problema celor minim 3 posturi pentru o functie de conducere. Posibil sa se aplice si la secretare.
Atunci de ce nu are forma:" Se utilizează la grupuri școlare sau la unitățile școlare cu personalitate juridică stabilita de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului"?

Din "acordul logic" rezulta ca Ministerul stabileste care sunt scolile la care se aplica -
"Se utilizează la grupuri școlare sau la unitățile școlare (....) stabilite de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului".

Radamante, utilizator
Nu inteleg intrebarea. Vreti sa reformulati?
Daca ar urma sa fie nominalizate unitatile de invatamant, atunci formularea ar fi fost "(...)grupuri școlare sau la unitățile școlare cu personalitate juridică, stabilite de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului prin ordin de ministru."
elena138, utilizator
In cazul directorilor nu apare o precizare asemanatoare....

"personalitate juridica stabilite" nu suna prea bine:))
Radamante, utilizator
La directori e altul actul care stabileste sporul. Sporul directorului e de max. 35%, in functie de nr. de clase.
elena138, utilizator