Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Superficie

In urma unei succesiuni cei care au avut si drept la casa sunt cu 1/2 camera pe un loc care nu le apartine , prin actele notariale facute notarul a spus ca nu se poate vinde 1/2 camera fara teren si mia spus ca trebuie sa fiu de acord cu superficia. El a zis ca nu are dreptul sa stabileasca daca aceasta sa fie gratuita sau oneroasa motiv pentru care foloseste exprimarea,, se transmite si un drept de superficie,, nespecificand de care. Cei in situatia aceasta , trebuiau sa-mi plateasca o renta lunara dar ulterior au refuzat. Pot obtine prin instanta superficie oneroasa precizez ca actele notariale nu sau prescris.
Puteti, in temeiul art. 697 Cod civil.