Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN realizare de brelocuri, magneti, etc. pentru ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN realizare de brelocuri, magneti, etc. pentru turism

buna ziua,

Am si eu o nelamurire, pentru realizarea de brelocuri, magneti, felicitari etc. pentru turism ce cod caen este necesar ?
Dupa parerea mea va incadrati la:

1812 Alte activităţi de tipărire n.c.a.
Această clasă include:
-tipărirea revistelor şi a altor publicaţii periodice, care apar mai rar de patru ori pe săptămână
-tipărirea de cărţi şi broşuri, partituri şi manuscrise muzicale, hărţi, atlase, afişe, cataloage publicitare, prospecte şi alte tipărituri publicitare, timbre poştale şi fiscale, bilete de bancă, cecuri şi alte titluri fiduciare, carduri, albume, agende, calendare şi alte imprimate comerciale, produse de papetărie personalizate şi alte imprimate, tipărire efectuată cu ajutorul presei de tipar înalt, a offset-ului, a fotogravurii, a imprimării flexografice, serigrafice şi a altor prese de tipărit, maşini de multiplicat, imprimante de calculator, maşini de tipărit in relief, inclusiv maşini de tipărire rapida
-tipărirea direct pe suport textil, pe material plastic, pe sticlă, metal, lemn si ceramică
Materialul tipărit poseda dreptul de reproducere (copyright).
Această clasă include de asemenea:
-tipărirea de etichete şi plăcuţe metalice prin litografiere, gravare, tipărire flexografică, şi alte metode

Aceasta clasă exclude:
-imprimarea materialelor textile şi a articolelor de îmbrăcăminte, vezi 1330
-fabricarea articolelor de papetărie (agende, registre, registre de conturi, formulare comerciale, etc) atunci când informaţia tipărită nu este principala caracteristică, vezi 1723
-activităţi de editare, publicare, vezi 581