Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua!
Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspunde-ti la aceasta intrebare:
Sotul meu e nascut pe 25 iulie 1951. Are 39 ani si 6 luni in campul muncii. Dintre acestia, are 4 ani si 3 luni grupa 1 conditii speciale de munca. In anul 2012 a incercat sa se pensioneze anticipat, dar pensia ar fi fost de 370 lei. Acum urmeaza sa incerce din nou pensionarea, are probleme si de sanatate, varsta si o viata de munca si-a pus amprenta. Acei ani de grupa 1 conditii speciale, i se vor calcula acum, pensia va fi oare mai mare? Mentionez ca acum e bugetar cu un salariu de 890 lei.
Va multumesc!
Pensia va fi sigur,mai mare.
Sunt mai putine luni de anticipare.
Penalizarea va fi mai mica.
Daca cei 4 ani sunt in grupa I-a,penlizarea la acest moment este fi de 22,5%,pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Daca cei 4 ani sunt in conditii speciale,atunci penlazarea la acest moment este de 4,5%,pana la implinirea varstei de 63 de ani.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua
Dupa cum am mai scris, sotul meu si-a depus dosarul de pensie pe 5 februarie 2014. Are 39,6 ani in campul muncii, din care 4 ani in grupa1 conditii speciale. E nascut pe 25/07/1951. I s-a recalculat totul( cel putin asa cred) intrucat in 2012 a fost o greseala de calcul. El a lucrat in continuare pana in februarie 2014. Dupa mai multe drumuri la casa de pensii, rugand sa fie pus in plata deoarece avem banca, CAR, datorii, pe 13/05 i s-a spus sa mearga la posta ca pe data de 23/05 are de ridicat 2530 lei - 03/02/2014 - 31/05/2014. Dupa socoteala noastra pensia ar fi cam de 630lei pe luna. Oare nu este iar o greseala de calcul, dupa aproape 40 ani lucrati, cu 4 ani gr. 1 conditii speciale? Eu sunt pensionara cu 21 ani lucrati si o pensie de 487 lei.
Va rog daca puteti sa ne raspundeti si ce am mai putea face?
Va multumesc!
Precizati:
In anul 2012
-A fost o simulare ?
-S-a emis o decizie ?
Daca s-a emis:
-Nu a fost pusa in plata ?
-Sau a fost anulata ?

In 2014
-S-a emis o alta decizie ?
Sau s-a pus in plata cea din 2012 ?

Din cele postate reiese ca pensia este anticipata partiala,pentru care s-a emis decizie din 2012,dar nu a fost pusa in plata.

Dati cat mai multe detalii.
In 2012 s-a dat decizie, dar pensia fiind de 307 lei, a continuat sa lucreze. A facut contestatie si raspunsul l-a primit pe 2 apr. 2014, fiind in favoarea sotului, Pe 5 febr. 2014 a depus dosarul cu desfacerea contractului de munca, pentru pensionare si a dat iar o adeverinta cu cei 4 ani gr. 1 conditii speciale. A asteptat de atunci decizia, mergea la casa de pensii unde i se spunea sa mai astepte. Saptamana trecuta a fost si a aratat ca avem rate la banca, CAR si alte datorii rugand sa sa rezolve mai repede. I s-a spus sa vina pe data de 13/05 si i-au dat o hartiuta pe care scrie: T=264171 - 23-27 mai 2530 lei - (03.02.2014 - 31.05.2014). Atat nu i s-a dat nici o decizie.
Va multumesc mult!