avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua!
Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspunde-ti la aceasta intrebare:
Sotul meu e nascut pe 25 iulie 1951. Are 39 ani si 6 luni in campul muncii. Dintre acestia, are 4 ani si 3 luni grupa 1 conditii speciale de munca. In anul 2012 a incercat sa se pensioneze anticipat, dar pensia ar fi fost de 370 lei. Acum urmeaza sa incerce din nou pensionarea, are probleme si de sanatate, varsta si o viata de munca si-a pus amprenta. Acei ani de grupa 1 conditii speciale, i se vor calcula acum, pensia va fi oare mai mare? Mentionez ca acum e bugetar cu un salariu de 890 lei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: aurelia 52 , utilizator 20:03, 15 Mai 2014
Pensia va fi sigur,mai mare.
Sunt mai putine luni de anticipare.
Penalizarea va fi mai mica.
Daca cei 4 ani sunt in grupa I-a,penlizarea la acest moment este fi de 22,5%,pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Daca cei 4 ani sunt in conditii speciale,atunci penlazarea la acest moment este de 4,5%,pana la implinirea varstei de 63 de ani.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua
Dupa cum am mai scris, sotul meu si-a depus dosarul de pensie pe 5 februarie 2014. Are 39,6 ani in campul muncii, din care 4 ani in grupa1 conditii speciale. E nascut pe 25/07/1951. I s-a recalculat totul( cel putin asa cred) intrucat in 2012 a fost o greseala de calcul. El a lucrat in continuare pana in februarie 2014. Dupa mai multe drumuri la casa de pensii, rugand sa fie pus in plata deoarece avem banca, CAR, datorii, pe 13/05 i s-a spus sa mearga la posta ca pe data de 23/05 are de ridicat 2530 lei - 03/02/2014 - 31/05/2014. Dupa socoteala noastra pensia ar fi cam de 630lei pe luna. Oare nu este iar o greseala de calcul, dupa aproape 40 ani lucrati, cu 4 ani gr. 1 conditii speciale? Eu sunt pensionara cu 21 ani lucrati si o pensie de 487 lei.
Va rog daca puteti sa ne raspundeti si ce am mai putea face?
Va multumesc!
Precizati:
In anul 2012
-A fost o simulare ?
-S-a emis o decizie ?
Daca s-a emis:
-Nu a fost pusa in plata ?
-Sau a fost anulata ?

In 2014
-S-a emis o alta decizie ?
Sau s-a pus in plata cea din 2012 ?

Din cele postate reiese ca pensia este anticipata partiala,pentru care s-a emis decizie din 2012,dar nu a fost pusa in plata.

Dati cat mai multe detalii.
In 2012 s-a dat decizie, dar pensia fiind de 307 lei, a continuat sa lucreze. A facut contestatie si raspunsul l-a primit pe 2 apr. 2014, fiind in favoarea sotului, Pe 5 febr. 2014 a depus dosarul cu desfacerea contractului de munca, pentru pensionare si a dat iar o adeverinta cu cei 4 ani gr. 1 conditii speciale. A asteptat de atunci decizia, mergea la casa de pensii unde i se spunea sa mai astepte. Saptamana trecuta a fost si a aratat ca avem rate la banca, CAR si alte datorii rugand sa sa rezolve mai repede. I s-a spus sa vina pe data de 13/05 si i-au dat o hartiuta pe care scrie: T=264171 - 23-27 mai 2530 lei - (03.02.2014 - 31.05.2014). Atat nu i s-a dat nici o decizie.
Va multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie definitiva palangranu palangranu Daca am 39 ani,4luni si 29 de zile stagiul total ,din care 20 ani,9luni si 7 zile in conditii normale de munca,4ani,4lunisi10 zile in grupa 1 (lg.3/1977), 9 ... (vezi toată discuția)
Calculare spor grupa i si a ii-a Florin-CRV Florin-CRV Buna ziua. Astazi am primit decizia de pensionare privind acordarea pensiei pentru limita de varsta. Informatii: Stagiul total de cotizare realizat : 40 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare carmeb carmeb barbat nascut in februarie 1955,angajat in 24.septembrie 92,angajat si acum si incadrat in gr 2 din 02 decembrie 1992.doresc sa aflu data pensionarii?anticipat ... (vezi toată discuția)