avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dreptul la pensie definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dreptul la pensie definitiva

Daca am 39 ani,4luni si 29 de zile stagiul total ,din care 20 ani,9luni si 7 zile in conditii normale de munca,4ani,4lunisi10 zile in grupa 1 (lg.3/1977), 9 ani ,8lunisi22zile in grupa 2 (lg.3/1977),stagiul aferent grupe/conditii de munca 4ani,6luni,perioade asimilate 1an, 11luni si 22 de zile. Mentionez ca sint nascut in 1952 ,luna Mai ziua 2, la ce data am dreptul legal conform celor aratate mai sus sa ies la pensie cu toate drepturile ? In prezent sint pensionat anticipat cu 18%. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 21:54, 12 Februarie 2014
Cei 9 ani de gr. a II- a va aduc o reducere a varstei standard de pensionare de 1 an si 6 luni.
Deci limita de varsta 63 ani si 6 luni.
Pt. gr I nu se acorda reducere decat daca aveati minim 6 ani.
Daca legea nu era modificata beneficiati de o reducere de 3 ani si puteati iesi la pensie limita de varsta la 62 ani, dar acum, cu modificarea, sunteti defavorizat.
dar legea aceasta nu se aplica numai celor care ies la pensie de acum incolo?noi care deja am fost pensionati si chiar penalizati ca nu ni s-a luat in consideratie gr.1,vom fi defavorizati si de acum incolo ? Vreti sa spuneti ca cei 4ani de gr.1 nu mi s-e considera nici de grupa 2 a ca pina acum ?asta ar fi mai mare defavorizare cred eu .
Din instructiunile primite de casele de pensii asa reiese. Pt. cei 4 ani de gr.I vi se acorda un stagiu suplimentar de 2 ani, dar nu se reduce nimic din varsta standard de pensionare.( doar daca aveati minim 6 ani).
Eu sunt de acord cu dvs, dar.... asta e ...momentan!
Poate nu m-am exprimat eu bine dar va mentionez ca eu sint deja in pensie anticipata incepind cu 2mai 2012 cu penalizare 18%,deoarece ani din grupa 1 mi ia calculat la grupa 2 a.Intrebarea este cu mine cum se procedeaza in continuare ?
Limita de varsta 63 ani si 6 luni. Atunci faceti o cerere de trecere la pensie de limita de varsta care o depuneti la cas de pensii insotita de o copie a BI si o copie a deciziei de pensionare.
Daca doriti faceti si o petitie adresata doamnei Ileana Ciutan, presedinte al CNPP si doamnei ministru Mariana Campean, la care atasati si copia deciziei de pensionare.
Nu sunteti singurul in aceasta situatie si .... incercarea moarte n-are!

Alte discuții în legătură

Pensionare parțial anticipat Paius Genuta Paius Genuta Am 54 de ani și 33 ani munciți din care 16 ani grupa 2 pot ieși la pensie fara penalizare (vezi toată discuția)
Pensionare Barbusiion Barbusiion Buna Ziua , Sunt nascut in 18 08 1957 pot sa ma pensonez ,mentionez ca am o vechime de 36 ani 6 luni si 10 zile + armata 1 ansi 4 luni , dintre care aprox. ... (vezi toată discuția)
Pensie,incadrare la limita de varsta,sau anticipat cu penalizare? maryan1970 maryan1970 Buna ziua. Nascut 08 01 1950 din care 18 ani grupa a II a si varsta de pensionare fiind 63 de ani si 6 luni. Va rog sa imi spuneti cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)