avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua!
Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspunde-ti la aceasta intrebare:
Sotul meu e nascut pe 25 iulie 1951. Are 39 ani si 6 luni in campul muncii. Dintre acestia, are 4 ani si 3 luni grupa 1 conditii speciale de munca. In anul 2012 a incercat sa se pensioneze anticipat, dar pensia ar fi fost de 370 lei. Acum urmeaza sa incerce din nou pensionarea, are probleme si de sanatate, varsta si o viata de munca si-a pus amprenta. Acei ani de grupa 1 conditii speciale, i se vor calcula acum, pensia va fi oare mai mare? Mentionez ca acum e bugetar cu un salariu de 890 lei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: aurelia 52 , utilizator 20:03, 15 Mai 2014
Cate decizii aveti ?
In ce consta raspunsul din 02/04/2014 ?
A primit o alta decizie in urma contestatiei ?
O singura decizie,din 14/02/2012.
Pe 2/4/2014, a primit hotararea comisiei centrale de contestatii sedinta din 08/07/2013.Comisia constata ,, ca in mod eronat activitatea desfasurata de contestatar -27/01/1973 - 24/05/1973 si 25/03/1975- 26/02/1979 ...gr 1 de munca conf.poz.19, respectiv 21 din anexa nr.1 la Ordinul MMOS nr.50/1990, compl. cu avizele ulterioare, procent 100%, nu a fost asimilata in conditii speciale de munca, potrivit inscrisurilor din adev. nr. 9200/5380/30/05/2011, elib. de ArcelorMittal Galati SA''. Pe urma scrie ca decizia nr. 264171 din 14/02/2012 emisa de C.P.M.B - casa locala de pensii sect.6 nu a fost emisa corect............Dispune CPMB - CLP sect 6 revizuirea deciziei... sub aspectul valorificarii perioadelor inscrise in adev..... ca stadiu de cotizare realizat in cond. speciale de munca.
O alta decizie nu a mai primit... i s-a spus sa mearga la posta cu acel biletel mic scris cu pixul, deci cum poate afla ce pensie are pe luna? Dupa socoteala noastra cam 630 lei, cred ca este o mare greseala
Va multumesc mult.
Asteptati sa vina decizia.Daca nu vine,luati legatura cu casa locala.
Noul punctaj mediu anual va aparea pe cuponul in care se modifica cuantumul pensiei.
Dupa ce intrati in posesia noului punctaj mediu anual il postati aici.
Dupa ce intrati in posesia deciziei postati:
Ce fel de pensie este:
Limita de varsta,anticipata,anticipata partiala.
Stagiul total de cotizare:
Din ce se compune
Numar de puncte
Luni de penalizare
Etc.
Va multumesc din suflet!
O seara frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie definitiva palangranu palangranu Daca am 39 ani,4luni si 29 de zile stagiul total ,din care 20 ani,9luni si 7 zile in conditii normale de munca,4ani,4lunisi10 zile in grupa 1 (lg.3/1977), 9 ... (vezi toată discuția)
Calculare spor grupa i si a ii-a Florin-CRV Florin-CRV Buna ziua. Astazi am primit decizia de pensionare privind acordarea pensiei pentru limita de varsta. Informatii: Stagiul total de cotizare realizat : 40 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare carmeb carmeb barbat nascut in februarie 1955,angajat in 24.septembrie 92,angajat si acum si incadrat in gr 2 din 02 decembrie 1992.doresc sa aflu data pensionarii?anticipat ... (vezi toată discuția)