Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii sociale , Declaratia 600 , titlu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii sociale , Declaratia 600 , titlu executoriu ...

In anul 2012 , un PFA a realizat un venit net anual ( profit ) de 5.000 ron .

Avand in vedere termenul scadent , pana la data de 31.01.2013 a depus Declaratia 600 in care a trecut un venit lunar de 800 ron . Ulterior a primit decizie de impunere de 250 ron / luna , respectiv 750 ron la trimestru .
A platit 750 ron pt primul trimestru conform decizie , iar cand a mers la fisc reprezentantul fiscului i-a stabilit doar impozit pe profit si casa de sanatate , zicandu-i ca nu mai e nevoie pt contributii sociale intrucat in anul anterior a realizat doar 5.000 anul venit net ( profit ) .
In acest sens a eliberat si o dispozitie ( desfasurator ) de plata in rate trimestriale , doar pt impozit si sanatate .
In urma cu cateva zile .. PFA a primit un titlu executor de poprire pt suma de 2.250 ron intrucat in anul 2013 nu s-a mai achitat contribuitia sociala la fondul de pensii ( deci trim II , trim III , si trim IV ) asa cum de fapt , tot reprezentantul fiscului a spus ca nu mai e nevoie pt motivele de mai sus .

Intrebare : Ce se mai poate face intr-o astfel de situatie , pt a se anula poprirea si a nu se mai achita aceasta suma de 2.250 ron ? Confuzia tot de la reprezentantii fiscului porneste .

Multumim frumos !
Trebuia sa depuneti declaratia 601 atunci cand vi s-a sugerat ca nu mai trebuie sa platiti contributie la pensie.
Am fost in dimineata asta la ei si a trebuit intr-adevar sa se completeze declaratia 601 care este rectificativa . In 2013 nu ne-au spus acest lucru si nici nu le mergeau aplicatiile . Chiar ii auzeam azi vorbind in birou ca nu au metodologii clare , probabil pt ale spete , si de aici rezulta si bulibaseala . Va multumesc foarte mult ! Raspunsul dvs este corect ... Declaratia 601 .
ziarediverse, utilizator
E corect raspunsul dvs !!! george-neagu a scris:

Trebuia sa depuneti declaratia 601 atunci cand vi s-a sugerat ca nu mai trebuie sa platiti contributie la pensie.