avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... DEclaratia 100
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

DEclaratia 100

Eu am inteles de diverse persoane( economisti, contabili.).. ca dec 100 pentru ianuarie 2013 se depune pana pe 25 martie, s-a prelungit termenul.... iar p e site la finante nu este acest formular inca....Asadar e sau nu pana 25 februarie termen???
V amultumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Luisa Mitroi legalista.ro , Consilier juridic 16:45, 5 Martie 2013
Declaratia 100 cu impozitul pe profit sau micro se depune la trimestru,deci pana in 25 aprilie aferent trim I anul 2013,daca aveti alte obligatii la Buget de exemplu taxe privind activ miniera se depune pentru anul in curs pana la 25 februarie sau daca aveti vars pentru pers cu handicap la fel se depune lunar.
@Mariasa.Cred ca va referiti la Declaratia 100 care trebuie depusa de catre persoanele impozabile platitoare de impozit pe profit pana la 31.01.2013,care au fost obligate la plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.02.2013. Acestea trebuie sa depuna pana la 25.03.2013 declaratia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obtinut in perioada 01.01-31.01.2013.
Tot pana la data de 25.03.2013 aceste persoane trebuie sa depuna si Declaratia 010,pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe profit incepand cu 31.01.2013 si luarea in evidenta ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu data de 01.02.2013.
Multumim pentru lamuriri!
Va multumsc frumos!!! ceva era adevarat din ce am auzitt!!!
In cazul unei persoane fizice nerezidente, care a dobandit partile sociale ale unei societati comerciale cu raspundere limitata la o valoare mai mare decat valoarea nominala, mi se solicita de catre ANAF sector 2, unde nerezidentul si-a ales reprezentantul fiscal, depunerea de catre nerezident:

1. declatie 030 pentru obtinerea numarului de identificare fiscala - NIF;
2. declaratie 100.

Este corect? Ce declaratii se depun in acest caz si in baza caror documente se face plata?
Cele solicitate sunt contrare informatiilor prezentate la www.avocatnet.ro/content/art... .

Va multumesc,

Luisa Mitroi
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atentionare impozit profit-microintreprindere ContSters277956 ContSters277956 Extras din ordonanta 8/2013 38.Articolul 1122 se modifică şi va avea următorul cuprins: \\"Art. 1122: Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe ... (vezi toată discuția)
Declaratie impozit pe profit ayleena ayleena Buna ziua, Am o nelamurire: trebuie sa depun doua declaratii cu impozitul pe profit? Una pentru trim IV pana pe 25 ian si una anuala pana pe 25 martie? Firma ... (vezi toată discuția)
D 100 -lunar elenaga_1974 elenaga_1974 Conform noilor reglementari impuse de OG 8/2013 agentii economici care in anul 2012 au o cifra de afaceri inferioara plafonului de 65.000 euro si au fost ... (vezi toată discuția)