Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

Am fost dat in judecata,in decembrie-2013,pentru un teren intravilan care ar fi fost vandut in 1998 cu chitanta de mana,fara autentificare.
Se judeca pe codul civil nou sau vechi ?
Multumesc de atentie...
winston, utilizator
Stimat forumist,

Eu aș spune după Vechiul Cod Civil, în măsura în care aveți prevederi aplicabile.

Dar întrebarea dvs privește Codul Civil, ori cel de procedură civilă? Dacă privește Codul de procedură, răspunsul este Noul Cod.

Cu stimă.
Va multumesc pt. raspuns dar fiti mai explicit Se judeca dupa codul civil vechi sau nou? Codul de procedura civila nu trebuie sa fie in acord cu codul civil( ambele sa fie cel vechi sau cel nou)? Care este diferenta intre codul civil si codul de procedura civila?
Terenul l-ar fi vandut mama mea acum decedata, fara ca eu sa stiu pana in acest moment.
Buna ziua,
Nu sunt de specialitate,dar astept totusi un raspuns cat mai clar si detaliat.
Va multumesc anticipat si va astept cu raspunsul cat mai curand.
Obligatiile partilor una fata de cealalta (obligatiile asumate prin contract - chitanta de mana, cum o numiti dumneavoastra) sunt cele prevazute de codul civil in vigoare la data incheierii contractului (vechiul cod civil).

Regulile procesuale (cele care guverneaza procesul civil) sunt cele stabilite de legea in vigoare la data inregistrarii actiunii (noul cod de procedura).