Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Malpraxis

Buna ziua,
In cazul unui malpraxis in cat timp ma pot adresa Colegiul Medicilor?
Nu este evidentiata o anumita perioada de timp. Cel mai corect este sa va adresati cat mai repede posibil de la momentul producerii situatiei suspectate de malpraxis si sa puneti la dispozitia comisiei toate documentele pe care le detineti si care va sustin punctul de vedere.
ce acte sunt necesare?
Fisa medicala/ dosarul medical de la prezentarea dvs. la spital si pana la externare, cu mentiuni despre diagnostic, afectiuni, operatii, etc. care sa poata fi verificate pentru a se stabili daca este vorba de un malpraxis, tratament medical efectuat, tratament de recuperare, etc.
O simpla sesizare, pe baza unei suspiciuni a dvs. ca este vorba de malpraxis, poate fi avuta in vedere de catre colegiul medicilor doar ca o banuiala neintemeiata.