Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii pe pfa
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii pe pfa

buna ziua, in cazul an care mi-am deschis un pfa pt haine second hand si as vrea sa cumpar marfa dintr-o tara straina ne fiind platitor de tva, ce documente trebuie in acest caz?
george-neagu, moderator
a) In primul rand daca tara este din ue :
Daca vanzatorul este neplatitor de tva nu trebuie sa faceti nimic.
Daca este platitor trebuie sa va inscrieti in ROI. Doua variante:
1.Deveniti platitor de tva, va inscrieti in roi si cumparati cu taxare inversa( fara tva) dar vindeti in tara cu tva 24%
2. Va inregistrati ca platitor de tva doar pt achizitii intracomunitare si atunci platiti tva 24 % in romania din valoarea marfii dar in RO ramaneti neplatitor de tva.
b) daca tara este non ue, platiti tva in vama.
1. Deveniti platitor si deduceti tva ul in vama dar vindeti in tara cu tva sau
2. doar platiti acel tva in vama si ramaneti neplatitor in RO.