Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Am incheiat un contract de intretinere cu un bunic dar in contract scrie ca bunicul nu trebuie sa decedeze in termen de 30 de zile .daca se intampla acest lucru cum influienteaza acest lucru contracul?
va multumesc
Buna ziua,
Nu ati reprodus exact formula din contract dar banuiesc ca este o situatie care ar duce la nulitatea actului.
Contractul de rentă:

Constituirea pe durata vieții unei persoane afectate de o boală letală
Art. 2.247. - Nu produce, de asemenea, niciun efect contractul prin care s-a constituit cu titlu oneros o rentă pe durata vieții unei persoane care, la data încheierii contractului, suferea de o boală din cauza căreia a murit în interval de cel mult 30 de zile de la această dată.

Contractul de întreţinere:

Aplicarea regulilor de la renta viageră
Art. 2.256. -
(1) Dispozițiile art. 2.243-2.247, art. 2.249, art. 2.251 alin. (1) și art. 2.252 se aplică în mod corespunzător și contractului de întreținere