avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Plata la CNAS de doua ori.
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Plata la CNAS de doua ori.

Buna ziua! Sunt salariat la o fabrica din SM de 10 ani platitor la CNAS in tot acest timp. Din 2007 am inceput o activitate independenta (taximetria). In 2011 luna noiembrie am primit o somatie din partea CNAS-ului cum ca trebuie sa platesc retroactiv si dupa aceasta activitate, iar la aceasta somatie, pe langa contributie s-au adaugat dobanzi si penalitati de care pana in noiembrie 2011 nu am fost instiintat, nici pentru plata taxei si nici al penalitatilor sau al dobanzilor (aceste penalitati si dobanzi sunt aproape echivalente cu contributia pentru aceasta perioada). Oricum in cazul in care eu ma internez intr-un spital nu ocup doua paturi de spital, iar daca am nevoie de medicamente nu imi dau doza dubla. Pentru ce se percepe de doua ori aceasta contributie?
Intrebarea mea este: Sunt legale aceste penalizari si dobanzi si de ce nu am fost anuntat din timp? Cum se poate proceda in acest caz?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Emese-Ibolya Tavaszi , Consultant fiscal 17:35, 29 Decembrie 2011
Se datoreaza contributie la fondul de sanatate pentru activitate independenta, chiar daca sunteti salariat in alta parte, in consecinta majorarile si penalizarile calculate sunt legale. Depuneti o cerere la Casa de Sanatate, prin care solicitati o situatie a obligatiilor de plata exigibile, si puteti cere anularea penalitatilor respectiv diminuarea majorarilor calculate, conform OG.30/2011 si Ordinul CNAS 894/2011, in functie de data achitarii lor. Daca platiti integral contributia datorata pana la 31.12.2011 puteti cere anularea penalitatilor si diminuarea cu 50% a majorarilor. Daca achitati pana la 30.06.2012 puteti solicita reducerea penalitatilor cu 50% si reducerea cu 50% a unei cote de 50% din majorarile aferente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia la sanatate pentru pfa marius228 marius228 Buna! As mai avea o nelamurire cu cas-ul la PFA.(eu fiind taximetrist) Avand in vedere ca am fost informat abia la sfarsitul anului 2011 ca am datoria de a ... (vezi toată discuția)
Facilitati fiscale mirela.onciu mirela.onciu Detin o I.I. din 2007, nu am incheiat contract cu casa de sanatate insa am fost inregistrat cu datorii insotite de penalitati. Mai pot beneficia de OG.30/2011 ... (vezi toată discuția)
Opcnas 894/2011 – aplicarea art. xi din og 30/2011 (anulare penalitati de intarziere) si reglementarea unor masuri financiar-fiscale  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]In Monitorul Oficial al Romaniei nr. 787/07.11.2011, a fost publicat Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 894/2011 privind ... (vezi toată discuția)