Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caz ciudat de contopire....
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caz ciudat de contopire....

Un caz al unui prieten este exact asa:Este condamnat la o fapta 5 ani inchisoare,din care executa 4 ani,mai avand 2 procese pe rol.Mai este condamnat la alta fapta 3 ani,instanta se sesizeaza si contopeste cele 2 sentinte de 3 si respectiv 5 ani,se ramane la pedeapsa de 5 ani din care se deduce perioada de arest de 4 ani si se emite un nou mandat de executare(acesta nemaifiind in stare de arest)
Pana aici totul normal,acum vine cireasa de pe tort:
A treia instanta il condamna la 4 ani si dispune:D descontopirea sentintei de 5 ani in cele 2 pedepse de 5 si respectiv 3 ani.CONTOPIREA PEDEPSEI DE 4 ANI DEDUSA JUDECATII CU PEDEAPSA DE 3 ANI,RAMANAND CA INCULPATUL SA EXECUTE PEDEAPSA CEA MAI GREA DE 4 ANI INCHISOARE,SPORITA CU UN AN,5 ANI INCHISOARE.Se emite un nou mandat de executare,nu se pomeneste nicaieri de deducerea arestului.
Acum tipul are 2 mandate de 5 ani pe care vrea sa ceara contopirea.dar sa contopeasca ce???de ce a actionat asa instanta si e legal?in final daca instanta a actionat corect el ce va executa?5+5=10 ani-4 ani arestul preventiv sau cum credeti ca se va proceda?
multumim
rodica1985, utilizator
Da, ar ramâne pedeapsa de 4 ani plus 1 an spor plus restul de 1 an neexecutat din primul mandat, deci 6 ani.
OOO,foarte trist...motivarea instantei a fost ca fapta de 5 ani a ramas definitiva pe 20 si fapta de 4 ani a fost comisa pe 20-21,deci in aceeasi zi sau la o zi dupa ramanerea definitiva a celuilalt dosar,deci nu ar fi concurente intre ele,chiar daca amandoua sunt concurente cu cea de 3 ani.
Daca nu sunt concurente faptele e rau de el.
Este posibil sa fie necesar un nou proces.
Ar fi bine sa mearga un avocat la dosare sa vada daca gaseste ceva care sa il ajute.
I voi recomanda desi e f greu sa se mai fak cva pt el,decat daca se poate dovedi k fapta a fost comisa p 19 ceea ce e imposibil...si totusi eu credeam ca daca avem 3 sentinte care amandoua sunt concurente cu a 3 a,devine concurs de infractiuni pt toate 3
rodica1985, utilizator
V-am spus ca trebuie vazut exact.
Pe aceste probleme nu merge dat cu presupusul aiurea.
se poate sa nu fie imposibil si sa aiba noroc.