Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Domiciliu nou, buletin pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Domiciliu nou, buletin pierdut

Buna ziua

desi locuies in Bucuresti de mai multi ani , pe buletin am adresa din provincie

recent m-am decis sa schimb adresa, si stiu pasii si actele care sunt necesare

in cazul unei pierderi de CI trebuie mers in provincie si declarat acolo ? ce alte lucruri mai trebuiesc facute in provincie ca apoi sa il fac pe in bucuresti ?

Va multumesc
Va adresati la SPCLEP responsabil domiciliului dv din Bucuresti
Dar pe CI sunt in provincie , nu este nimeni responsabil cu domicilul meu in bucuresti (inca), ati citit macar ce am scris ?
cozsmin2, utilizator
Stati de mai multi ani in Bucuresti fara forme legale? Nu trebuie sa va ofuscati, era de bun simt sa se presupuna ca unde locuiti aveti viza de resedinta.
Pierderea cartii de identitate nu se declara niciunde in mod special ci se face atunci cand se merge cu actele pentru una noua. In cazul dvs. daca aveti toate actele mergeti la Evidenta de care apartine noul domiciliu in Bucuresti si veti completa la motivul cererii ''pierdere si schimbare de domiciliu''.

Ares-3, moderator